W Bitcoin, którym ufamy?

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o Bitcoin, ale czy możesz go zdefiniować?

Najczęściej określany jest jako pozarządowa waluta cyfrowa. Bitcoin jest również czasami nazywany cyberwalutą lub, nawiązując do jego zaszyfrowanego pochodzenia, kryptowalutą. Te opisy są wystarczająco dokładne, ale nie trafiają w sedno. To tak, jakby opisywać dolara amerykańskiego jako zieloną kartkę papieru z obrazkami.

Mam własne sposoby na opisanie Bitcoina. Uważam to za kredyt sklepowy bez sklepu. Telefon na kartę bez telefonu. Metal szlachetny bez metalu. For more information about kantor ripple look at our own web-page.
Prawny środek płatniczy bez długów, publicznych lub prywatnych, chyba że strona, której jest on oferowany, chce go przyjąć. Instrument wspierany pełną wiarą i uznaniem jedynie anonimowych twórców, w których zatem nie wierzę i którym nie przypisuję żadnej zasług poza pomysłowością.

Nie dotknąłbym bitcoina kablem USB o długości 10 stóp. Ale sporo osób już to zrobiło, a wkrótce może jeszcze sporo.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że przedsiębiorcy Cameron i Tyler Winklevoss, najbardziej znani ze swojej roli w początkach Facebooka, starają się teraz wykorzystać swoją wiedzę technologiczną i pieniądze, aby wprowadzić Bitcoin do głównego nurtu.

Winklevossowie mają nadzieję na uruchomienie funduszu giełdowego dla bitcoinów. ETF sprawi, że Bitcoin będzie szerzej dostępny dla inwestorów, którym brakuje technologicznego know-how, aby bezpośrednio kupić walutę cyfrową. Od kwietnia mówi się, że Winklevossowie posiadali około 1 procent wszystkich istniejących bitcoinów.

Stworzony w 2009 roku przez anonimowego kryptografa, Bitcoin opiera się na założeniu, że wszystko, nawet niematerialne fragmenty kodu, może mieć wartość, o ile wystarczająca liczba osób zdecyduje się traktować to jako wartościowe. Bitcoiny istnieją tylko jako cyfrowe reprezentacje i nie są powiązane z żadną tradycyjną walutą.

Według strony internetowej Bitcoin, „Bitcoin jest zaprojektowany wokół idei nowej formy pieniądza, która wykorzystuje kryptografię do kontrolowania jego tworzenia i transakcji, zamiast polegać na władzach centralnych”. (1) Nowe bitcoiny są „wydobywane” przez użytkowników, którzy rozwiązują algorytmy komputerowe w celu odkrycia wirtualnych monet. Rzekomi twórcy bitcoinów powiedzieli, że ostateczna podaż bitcoinów zostanie ograniczona do 21 milionów.

Podczas gdy Bitcoin promuje się jako „bardzo bezpieczny i niedrogi sposób obsługi płatności” (2), w rzeczywistości niewiele firm zdecydowało się na akceptację bitcoinów. Spośród tych, które mają, znaczna liczba działa na czarnym rynku.

Bitcoinami handluje się anonimowo przez Internet, bez udziału uznanych instytucji finansowych. W 2012 r. sprzedaż narkotyków i innych towarów czarnorynkowych stanowiła około 20 procent wymiany bitcoinów na dolary amerykańskie na głównej giełdzie Bitcoin, zwanej Mt. Gox. Drug Enforcement Agency przeprowadziła niedawno swoje pierwsze w historii przejęcie bitcoinów po tym, jak podobno powiązała transakcję na anonimowym rynku Jedwabnego Szlaku, tylko na Bitcoina, ze sprzedażą leków na receptę i nielegalnych narkotyków.

Niektórzy użytkownicy Bitcoin sugerowali również, że waluta może służyć jako sposób na uniknięcie podatków. To może być prawda, ale tylko w tym sensie, że bitcoiny pomagają w nielegalnym uchylaniu się od płacenia podatków, a nie w sensie, że faktycznie pełnią jakąkolwiek rolę w prawdziwym planowaniu podatkowym. Zgodnie z federalnym prawem podatkowym żadna gotówka nie musi zmieniać właściciela, aby mogła nastąpić transakcja podlegająca opodatkowaniu. Barter i inne giełdy bezgotówkowe są nadal w pełni opodatkowane. Nie ma powodu, aby transakcje z udziałem bitcoinów były traktowane inaczej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *